AI chatbot debunkbot interacting with a person in a living room.

Hogyan változtathatja meg a ‘debunkbot’ egy összeesküvés-elmélet hívőjének nézetét?

7 perc olvasás
24 Olvasó

2024-ben szinte lehetetlen elkerülni az online összeesküvés-elméleteket. Podcasterek, prominens közszereplők és vezető politikusok fűtenek rá korábban marginális elképzelésekre. Az emberek hallgatnak rájuk. Országos szinten a YouGov közvélemény-kutató cég szerint a felnőttek közel fele hisz abban, hogy egy titkos csoport irányítja a világ eseményeit. Majdnem egyharmaduk (29%) úgy gondolja, hogy a 2020-as elnökválasztáson a szavazógépeket manipulálták. Meglepően sok amerikai hiszi azt, hogy a Föld lapos. Akik próbálták már megcáfolni ezeket az elméleteket, tudják, milyen nehéz feladat ez lehet. De mi lenne, ha egy ChatGPT-szerű nagy nyelvi modell elvégezhetné ezt a fejfájást okozó munkát?

Az ‘debunkbot’ bemutatása

debunkbot
An artistic representation of debunkbot engaging with users on platforms like Reddit and Twitter

Egy kutatócsoport a Massachusetts Institute of Technology, Cornell Egyetem és American University részéről próbára tette ezt az ötletet egy egyedi chatbot segítségével, amit “debunkbot”-nak neveznek. A kutatók, akik publikálták eredményeiket a Science folyóiratban, önmagukat összeesküvés-elméleti hívőknek valló embereket kértek fel, hogy folytassanak beszélgetést a chatbot-tal. A chatbot részletes ellenérvekkel válaszolt az állításaikra, és megpróbálta megváltoztatni véleményüket. Végül a beszélgetések során az MI 20%-kal csökkentette a résztvevők bizalmát az összeesküvés-elméleteikben, és a résztvevők egynegyede teljes mértékben elvetette az elméletét a chatbot-tal való beszélgetést követően.

Chatbot

A chatbot egy számítógépes program, amely emberi beszélgetéseket szimulál, tipikusan internetes keresések vagy ügyfélszolgálati feladatok segítésére. A cikkben szereplő chatbotot speciálisan arra tervezték, hogy összeesküvés-elméleteket cáfoljon.

Az MI ereje a kritikus gondolkodásban

Látjuk, hogy az AI elsöprő többségében nem összeesküvés-elméleti magyarázatokat adott ezekre a látszólag összeesküvés-elméleti eseményekre, és arra biztatta az embereket, hogy kritikus gondolkodást alkalmazzanak és ellenvetéseket biztosított” – mondta David Rand, az MIT professzora és a tanulmány társszerzője sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy az AI rendszerek képessége a tényalapú információk biztosítására és a kritikus szemlélet előmozdítására különösen fontos a mai információs korban, ahol a dezinformáció és a hamis hírek gyorsan terjedhetnek. Rand hangsúlyozta, hogy az ilyen technológiák nemcsak az egyének tájékozottságát növelhetik, hanem hozzájárulhatnak a társadalom egészének ellenálló képességéhez a félretájékoztatással szemben.

Az MI, amely elbizonytalanítja a hívőket

A kísérlet során 2,190 amerikai felnőtt vett részt, akik nyíltan beismerték, hogy hisznek legalább egy összeesküvés-elméletben. A résztvevők több különböző összeesküvés-elméletet támogattak, kezdve a Kennedy-gyilkosságtól az űrlényrablásokon át, egészen a Covid-19 és a 2020-as választásokról szóló modern elméletekig. Minden résztvevőnek meg kellett adni, mennyire hisz az egyik kiválasztott elméletben egy 0-100%-os skálán. Ezt követően írásban kellett megadniuk több okot vagy magyarázatot arra, hogy miért hisznek ebben az elméletben.

Large Language Model (LLM)

Nagy nyelvi modell, amely hatalmas mennyiségű szöveges adatból tanulja meg a nyelvi struktúrákat. Ilyen például az OpenAI GPT-modell, amelyet a cikkben említett chatbot is használ. Ezeket a modelleket különféle szöveges feladatok megoldására használják, mint például szövegírás, fordítás vagy válaszadás.

Ezeket a válaszokat táplálták be a debunkbot-ba, amely az OpenAI GPT Turbo modelljének egy testreszabott változata. A kutatók finomhangolták a botot, hogy minden egyes “bizonyítékot” megcáfoljon, amit az összeesküvés-elméleti hívők adtak meg. Ezután részletes ellenérvekkel válaszolt, kihasználva az AI kiképzési adatait. Három kör beszélgetés után a résztvevők ismét értékelték, hogy mennyire hisznek az összeesküvés-elméletben.

Az összesített támogatási pontszámok 16.8 ponttal csökkentek átlagosan a beszélgetést követően. A résztvevők közel egyharmada elbizonytalanodott az eredeti hitében. Ezek a változások nagyrészt megmaradtak, amikor a kutatók két hónappal később ismét kapcsolatba léptek a résztvevőkkel.

A személyre szabott válaszok hatékonysága

Researchers observing a test subject using debunkbot in a lab.
Researchers at MIT observing the effectiveness of debunkbot in a lab setting.

A chatbot sikere abban rejlik, hogy gyorsan hozzáfér a célzott, részletes és tényszerű adatokhoz. Bár egy ember elvégezheti ugyanezt a folyamatot, hátrányban lenne. Az összeesküvés-elméleti hívők gyakran megszállottan foglalkoznak választott témájukkal, ami azt jelenti, hogy sokkal több “részletet” ismernek róla, mint egy szkeptikus, aki megpróbálja cáfolni állításaikat.

“Nagyon megerősítő tudni, hogy a bizonyítékok számítanak” – mondta Gordon Pennycook, a Cornell Egyetem professzora és a tanulmány társszerzője. “Mielőtt rendelkezésünkre állt volna ez a technológia, nem volt egyszerű tudni, pontosan mit kell megcáfolni. Most már alkalmazkodóbb módon tudunk cselekedni ezzel az új technológiával.”

A jövőbeni alkalmazási lehetőségek

A kutatók remélik, hogy a debunkbot vagy valami hasonló eszköz egy nap valós világban is alkalmazható lesz, hogy összeesküvés-elméleti hívőket érjen el ott, ahol éppen vannak, és talán meggondolják magukat. A bot megjelenhetne például a Reddit fórumokon, vagy Google hirdetésekben. A kutatók azt is fontolgatják, hogy együttműködjenek nagy technológiai platformokkal, mint a Meta, hogy hogyan jelenítsék meg ezeket a chatbotokat a platformokon.

Az eredmények alátámasztják azt a fontosabb szemléletet is, hogy a tények és az érvek, megfelelően előadva, néhány embert képesek kihúzni az összeesküvési elméletek mélységéből.

“Az érvekről és bizonyítékokról való lemondás nem célszerű azok számára, akik csökkenteni akarják a kétes összeesküvés-elméletekbe vetett hitet” – írták a kutatók. “A pszichológiai szükségletek és motivációk nem vakítják el automatikusan az embereket a bizonyítékok elől. Csak a megfelelő bizonyítékra van szükség, hogy elérjük őket.”

Persze mindez csak akkor lehetséges, ha elég kitartó és türelmes vagy.

Popular Science